Hare & Tortoise Race Results

Herscher’s annual Hare and Tortoise 5-K race and 2 Mile Fun Walk had 90 participants. In addition, 2 children took part in the Bunny Dash, which is for children 7 and younger.

The first place finishers were Eric Crutchfield of Wilmington with a time of 17:56, and Andrea Clark of Tinley Park coming in at 22:50.

Master runners, David Ladehoff of Chebanse and Pauline Luttrell of Orland Hills were the top runners in the 40 and older group. 

In the 1-14 female age group, the winner was Kaitlyn Gioia of Herscher with a time of 28:37. 2nd place went to Ava Garrett of Herscher with a time of 30:02.

In the 1-14 male age group winners were: 1st place Luke Horn of Grant Park with a time of 23:42. 2nd place went to Keagan Teeter of Kankakee with a time of 24:15.

In the female 15-19 age group, Zoe Buza, of Buckingham, with a time of 29:43, took 1st place. 2nd  place went to Makayla Perry of Herscher, with a time of 34:58.

In the female 20-24 age group, 1st place went to Ellen Fennell of Sharpsville, IN with a time of 25:13.

In the female 25 – 29 age group, Taylor Harper of Bradley took 1st, with a time of 26:48. 2nd place went to Ashley Wheeler of Kankakee with a time of 39:21. 

In the male 25 – 29 age group, Trevor Alcorn of Herscher came in 1st with a time of 22:19. Travis Rasmussen of St. Anne was 2nd with a time of 31:07.

In the female 30-34 age group, Melaney Jacobson was 1st with a time of 27:27. 2nd place was Brandy Arellano Arel of Watseka with a time of 56:43.

In the male 30-34 age group, 1st place went to David Aardsma of Buckingham with a time of 21:43. 

1st place in the female 35-39 age group with a time of 28:04 was Holly Hummel of Cabery. 2nd place went to Laua Altenberger of Kankakee with a time of 28:22. Karin Garrett of Herscher placed 3rd with a time of 39:06.

With a time of 22:42, Joshua Arellano of Watseka took 1st place in the male 35-39 group.

In the female 40-44 age group, 1st place went to Debra Lovell with a time of  26:35. 2nd place went to Amy Sluis of Grant Park with a time of 29:31. Lynn McGinnis of Herscher took 3rd place with a time of 31:58.

In the male 40-44 age group, 1st place went to Alan Toronjo of Kankakee with a time of 25:43. 2nd place went to Frank Hardy of Marquette Heights with a time of 26:21.

In the female 45-49 age group, Pauline Luttrell’s time of 26:30 qualified her as a master. Jen Ingram of Donovan was 1st with a time of 29:05. Christine Horn of Grant Park was 2nd with a time of 30:34. Stephanie Placenti of Bourbonnais came in 3rd with a time of 33:15.

In the male 45-49 age group, David Ladehoff earned his position as a master with a time of 19:14. Craig Lucas of Manteno was in 1st place with a time of 19:45. 2nd place went to Mark Luttrell with a time of 21:49. 3rd place went to Jason Piper of Herscher with a time of 24:40.

In the female 50-54 age group, Lori Quigley of Braidwood was in 1st place with a time of 28:35. 2nd place went to Amy DeLong of Bradley with a time of 30:42. Laura Loica of Belvedire came in 3rd with a time of 31:56.

In the male 50-54 age group, Wayne Bisaillon of Buckingham took 1st with a time of 20:11. 2nd place went to Rod Kahl of Bradley with a time of 20:27. 3rd place finisher was Steve Eich of LaGrange with a time of 22:32.

In the male 55-59 group, Patrick Koerner of Bourbonnais was 1st with a time of 22:04. 2nd place went to Rob Ravens of Beecher with a time of 28:10. 

In the female over 60 group, Marianne Surprenant of Kankakee was 1st with a time of 32:35. Rita Smith of Morris was 2nd with a time of 43:48. 

In the male 60-64 group, 1st place was John Warren of Channahon with a time of 23:15. In 2nd place was Mike Godwin of Dwight with a time of 25:29. Clinton Carter of Minooka came in 3rd place with a time of 26:52.

In the female 65-69 group, Kathleen Jensen of Kankakee was 1st with a time of 30:53. Darcy Welsh of Channahon came in 2nd place with a time of 45:24. 3rd place was Lorrie Simington of Watseka with a time of 1:14:41.

In the male 65-69 group, Mike Cichon of Dwight was 1st with a time of 28:24. Dan Bullock of Bourbonnais came in 2nd place with a time of 29:33. 3rd place was Raymond Smith of Morris with a time of 30.03.

In the female over 75 group, Catherine Burnett of Momence came in 1st with a time of 45:31.

In the male 70-74 group, Paul Surprenant came in 1st with a time of 31:53.

In the male over 75 group, Ken McMillen of Loda was 1st place with a time of 25:46. 2nd place went to Harry Scheckel of New Lenox with a time of 26:52. 3rd place finisher was Bill O’Brien of Braceville with a time of 30:20.